Various Committees(Vidyalaya level Committees)

 

           OFFICE ORDER  :   31.03.2018

All the staff members are hereby informed that the following committees have been constituted for the year 2018-19 for the smooth functioning of the Vidyalaya.The in-charges and the members are directed to put their sincere efforts for the upliftment of  the students  and the  Vidyalaya        

 

 

                                                                                                                                                                PRINCIPAL

Sl.No

Committee

In-Charge

Members

1

Academics

 

Mr. Sharawan Kumar, Principal

 1. Smt.S.Padmavathi

2

Admission

Mrs K Hima Bindu

 1. Mr. Gaurav Kumar        2.Mrs.Twinkle

 

3

Examinations

Mrs T Meenakshi, PGT(Bio) I/C( Home)

 

CBSE

Mr. S Sardar Basha, PGT(English)

 

 

 

1.       Sh. Ram Narayan

2.       Mrs Sushila Naidu

4

Time Table

           Sh. N Brahmaiah

 

Primary

Mrs. Nagmani

1.Mrs. G Padma

2.

 

1.       Mrs. Twinkle

5

CCA

Secondary

                        Sh. Sardar Basha

                            

1.Mr.Ajit Kumar

2. Mrs. Sushila Naidu

6

              CCA   

           Primary

Smt. S Padmavathi

Smt. Sinderpal

7

Computer/ Website /Resource Room

Mr N Brahmaiah

1.Sh. Ajit Kumar

2.Computer Instructor

8

Olympiads

(SOF & Silverzone)

Exam Dept.

1.    Eng: S Sardar Basha, PGT(Eng)

2.    Hindi: PGT(Hindi)

3.    Maths: Mr. N Brahmaiah, PGT(Maths)

4.    Science: Mrs G Padma, PGT(Chem)

5.    Computer: PGT(CS)

 

 

9

JMO

Mr. N Brahmaiah

Mr. Ramnarayan

10

Green Olympiad

And

Junior Science Olympiad

Mrs. G Padma

Mrs. T Meenakshi

 

11

Morning Assembly

Committee

1.Mrs T Meenakshi,PGT(Bio),I/C

2.Mrs Sushila Naidu, TGT(Eng)

2.       Mr Ajit Kumar, TGT(Hindi)

1.Mr. Vinay Pandey

2. Sh.P V Mishra

3.House  Masters/Class Teachers

4.Mr. Gaurav Kumar

 

12

Scouts& Guides

 Mr. Ratnakar Reddy I/C

 

1.        Smt.G.Padma

2.       Mr Gaurav Kumar

3.       Mrs. S. Padmavathi

4.       Mr V P Mishra

5.       Mrs. Twinkle

6.       Mrs Sinderpal

13

Vidyalaya Patrika

Sh. Sardar Basha

1. Mr. Ajit Kumar

2. Mrs. Sushila Naidu

3. Mrs. S Padmavathi

14

CMP

 

Mrs. S Padmavathi

All Primary teachers

15

CMP News Letter

Mrs. S Padmavathi

Mrs. Twinkle

Computer Instructor

16

Subject Committee

1.Sh. N. Brahmaiah(Maths)

2.Mr. S. Basha(Eng)

3.Sh. Ajit Kumar (Hindi/skt)

4.Smt. G Padma (Science)                                                                              

5.Smt. Hima Bindu(SST)

6.Mrs.S. Padmavathi(Primary)

 

 

 

 

 

17

Health & Medical Checkup

Sh. Vinay Pandey

 All class teachers

 

18

Adventure Club

Sh. Ratnakar Reddy

 

19

Eco Club

Mrs. T Meenakshi

Mrs. G Padma

 

20

Maths Club

Sh. N Brahmaiah

Sh.Ram Narayanan

 

21

Integrity Club

Mrs. Hima Bindu

Contractual TGT(SST)

22

Literary club

Mr S Sardar Basha

Mr Ajit Kumar

Mrs Sushila Naidu

23

Art

Mrs Preeti Sahu

Sh V P  Mishra

 

24

Guidance &Counselling

Sh. Vinay Pandey

1.       Mr. S Basha

2.       Mrs. T Meenakshi

 

25

NAEP

                1. Mrs. T Meenakshi

 

 

 Mrs. Sushila Naidu

26

Photography &

Beautification

Mrs Preeti Sahu

Computer Instructor

 

 

27

PA System, & Electricity

Sh. Gaurav Kumar

 

 

28

Cleanliness, Gardening, Sanitation

Mrs. T Meenakshi

1.       Sh. Vinay Pandey

2.       Mr. Ratnakar Reddy

3.       Sh Gaurav Kumar

29

Maintenance and Repair of School Building

Mr Gaurav Kumar, TGT(WE)

Mr Vinay Pandey

30

Discipline

 Sh. Vinay Pandey

1. Smt Hima Bindu

2.Sh. S Sardar Basha

3.Sh.N. Brahmaiah

4.Mrs. S Padmavathi

5. Class Teacher

31

House Masters/Mistress

Secondary

  1. A: Smt. G. Padma

 

 

  1. B : Mrs. Hima Bindu

 

 

  1. C: Mrs T Meenakshi

 

 

  1. D: Mr. N Brahmaiah

 

 

 

Primary

(A)   Mrs.Nagamani

(B)   Mrs. Twinkle

(C)   PRT 1

(D)   PRT 2

Member

 

33

Staff Meeting

(on all occasions)

Mr. A Ramnarayan

Mrs Padmavathi

Sports Coach

P. Cherallu, Sub Staff(Seating arrangement)

Lachhaiah, Sub Staff(Seating arrangement)

 

34

Furniture

Sh. Ratnakar Reddy

1.Sh.Ram darash Ram

2.Sh.P V Mishra

35

NCC

Mr. Ajit Kumar

Mr N Brahmaiah

36

Rajbhasha

Mr Ajit Kumar

1.       Mr. Ratnakar Reddy

2.       Mrs. Padmavathi

3.       Mrs. Nagmani

4.       Mr. G Sairam

5.       PGT(Hindi)

6.       TGT(Hindi)

37

UBI Fee Varification

PGT(CS)

1.Mr Gaurav Kumar

2.Computer Instructor

3. All Class Teachers

 

38

Shala Darpan

Mrs. Hima Bindu

1.    Mr. N Brahmaiah

2.    Mr. Gaurav Kumar

3.    Mr. Ajit Kumar

4.    Mrs. Twinkle

5.    Computer Instructor

39

Flag Hosting

Mr. G Ratnakar Reddy

1.       Mrs G Padma

2.       Mr. Vinay Pandey

3.       Mr. Narsimhlu

4.       Mr. P Cheeralu

                                                                                                                                                            

 

 

Date: 31/03/2018                                                                                                                                             Principal