CCA (Schedule & Result)

CO-Curricular Activities

Competition results

Sl.No

NAME OF THE EVENT

NAME OF THE STUDENT

CLASS

NAME OF THE HOUSE

POSITION

1

Essay writing (Seniors)

S.Yashas

XA

Newton

I

2

Tanveer unnisa

IXA

Abdul kalam

II

3

Sandya Ramani

IXA

Newton

III

4

World Population Day

Painting

 

Reya Ganguly

XII

Abdul Kalam

I

5

Phaneswari

XI

 

II

6

Pradeep kumar

XII

Abdul Kalam

III

7

Suchitra Das

XI

 

III

8

World Population Day

Essay Writing

S.K.Susmitha

XB

Newton

I

9

Vinajitha

XB

Raman

II

10

J.Anirudh Rao

XB

Einsein

III

11

World Population Day

Debate

Sandya Ramani

IXA

Newton

I

12

Priya darsini

XA

Abdul Kalam

II

13

Urooz

XA

Abdul Kalam

III

14

Bhanu Prakash

IXA

Raman

III

15

Bulleti Board decoration

 

 

Newton

I

16

 

 

Einstein

II

17

 

 

Raman

III

18

Solo Dance(Junior)

Sri Lasya

VIB

Raman

I

19

MB.Nikhitha

VIB

Abdul Kalam

II

20

Bhavana Viswakarma

VIIB

Abdul Kalam

III

21

Solo Dance (seniors)

Sravan Kumar

IXA

Einstein

I

22

Sandhya Ramani

IXA

Newton

II

23

Sriyanka

IXA

Raman

III

24

 

 

 

 

 

Sl.No

NAME OF THE EVENT

NAME OF THE STUDENT

CLASS

NAME OF THE HOUSE

POSITION

1

 

 

English Calligraphy

Sheslin Jose

I

Newton

I

2

Devanshu Rana

I

Einstein

II

3

Bibin B.M

II

Newton

I

4

S.Sravya

II

Einstein

II

5

Satwik

III

Newton

I

6

Aniket Sabar

III

Einstein

II

7

Jyothir Adithya

IV

Newton

I

8

Ramya Sri

IV

Newton

II

9

S.K.Soheb Anwar

V

Raman

I

10

Christina Brahma

V

Newton

II

11

 

English

Recitation

Sadhika Mohini

I

Raman

I

12

Reenu Thomas

I

Einstein

II

13

Devanshu Rana

I

Einstein

III

14

Bibin B.M

II

Newton

I

15

J.Poojitha

III

Raman

II

16

P.Deepak

II

Raman

III

17

M.Gogul Raman

V

Newton

I

18

Vishal .K.Shetti

V

Newton

II

19

Raghu Ram

IV

Einstein

III

20

 

Drawing Competition

Sheslin Jose

I

Newton

I

21

N.Rani

I

Abdul Kalam

II

22

Reenu Thomas

I

Einstein

III

23

G.Srinath

II

Newton

I

24

Bibin B.M

II

Newton

II

25

Satwik

III

Newton

III

26

M.Shrawani

V

Newton

I

27

SK.Soheb Anwar

V

Raman

II

28

I.Jannath

IV

Newton

III

29

English Story Telling

K.Khushal

I

 

I

30

VijayaSri Kamble

I

 

II

31

Reenu Thomas

I

Einstein

III

32

Ravi Chandrika

II

 

I

33

Bibin B.M

II

Newton

II

34

T.Nandita

II

 

III

35

T.Gogul Raman

V

Newton

I

36

J.Varshini

V

 

II

37

Ponnu Susan Thomas

IV

 

III

38

Make Use Of Refuse

Devanshu Rana

I

 

 

39

D.Nikitha

II

 

 

40

Aryan Dalal

I

 

 

41

Ponnu Susan Thomas

IV

 

 

42

Sandeep Choudary

IV

 

 

43

Jeslin JoseAniket Sabar

V,III

 

 

 CCA Program for the Year 2009-10

CCA PROGRAM ( 2009-10)

( SECONDARY SECTION)

 

S.N.

Name of the Competition

S.N.

Name of the Competition

1

House Meeting

11

Debate in English

2

Talent Scan

12

English Recitation

3

Investiture function

13

Hindi Elocution

4

Solo Dance

14

English elocution

5

Drawing & Painting

15

Sanskrit Recitation

6

Solo Song

16

Group Song

7

Hindi Pakhwada

17

Extempore

8

Rangoli Competition

18

General Knowledge Quiz

9

Group Dance

19

Debate in Hindi

10

Hindi Recitation

20

Essay writing

 

( PRIMARY SECTION)

S.No.

Date

Event

1.

17.04.09

Planning of year's programme

2.

24.04.09

Vidyalaya Annual Day Celebration

3.

01.05.09

Distribution of students into different Houses.

4.

26.06.09

English calligraphy

5.

03.07.09

English Pledge competition

6.

10.07.09

English Word building competition

7.

17.07.09

English Recitation

8.

24.07.09

Greeting card making competition

9.

07.08.09

Solo songs

10.

21.08.09

Drawing & Painting

11.

28.08.09

Hindi Pledge competition

12.

04.09.09

Hindi calligraphy

13.

18.09.09

Memory Test competition

14.

09.10.09

Hindi Recitation

15.

23.10.09

Hindi Word building competition

16.

30.10.09

Group songs

17.

06.11.09

Make use of  waste

18.

13.11.09

Children's day/ Fancy dress / Grand Parent day

19.

20.11.09

House Meeting

20.

27.11.09

Rangoli Competition

21.

04.12.09

House Meeting

22.

11.12.09

Quiz

23.

18.12.09

Elocution competition

24.

08.01.10

House Meeting

25.

22.01.10

Group Dance

 

Month &Year

Date

Activity

April & May-2009

18.04.09

25.04.09

Distribution of students into different Houses.

Vidyalaya Annual Day Celebration

02.05.09

Last working day (Half Day)

June-2009

27.06.09

Last working day (Half Day)

 

Debate (English)

July-2009

04.07.09

Investiture

25.07.09

Group song competition

 

Sanskrit Recitation Competition

August-2009

01.08.09

Elocution (English)

22.08.09

Extempore (English)

29.08.09

Best from worst (Prepare useful thing from waste)

September-2009

14.09.09 to 26.09.2009

Hindi Pakhwada

October-2009

03.10.09

Autumn Break

10.10.09

Second Saturday

17.10.09

Diwali Holiday

24.10.09

English Skit

31.10.09

Rangoli Competition

November-2009

07.11.09

Drawing & Painting

21.11.09

Group Dance Competition

December-2009

05.12.09

Quiz Competition

19.12.09

Hindi Skit

January-2010

02.01.10

Solo Dance

16.01.10

Flower arrangement

23.01.10

English Recitation competition

30.01.08

Essay writing

 

IMPORTANT DAYS CELEBRATED IN VIDYALAYA( 2009-10)

 

Date

DAY

07.04.09

World Health Day

22.04.09

World Earth Day

30.04.09

Anti child labour day

05.06.09

World Environmental day

11.07.09

World Population Day

12.07.09

International Youth day

01.09.09

International Nutrition day

05.09.09

Teachers Day

17.09.09

International day for Peace

01.10.09

World's Wild Life day

02.10.09

Gandhi Jayanti

14.11.08

Children's Day

01.12.08

World's AIDS Day

02.12.08

World's Pollution prevention day

10.12.08

Human Rights Day

10.01.10

Road Safety day

18.01.10

World's Youth day

22.02.10

Thinking day

28.02.10

National Science Day

08.03.10

International Womens Day

22.03.10

World's Water day